Congres anual 2020

Vineri 24 aprilie 2020
16:00 – 16:30 Înregistrare
16:30 Bun venit
16:40 Despre SRUC si membru
16:50 Provocari chirurgicale la umeri si cot în România

Sesiunea de umeri.
Capul lung al patologiei bicepsului
17: 00- 17:15 Tendinita si subluxare a bicepsului
17:15 – 17:30 Labrul superior anterior lacrimilor posterioare (SLAP)
17:30 – 17:45 Tenotomie LHB vs tenodesis

Pauza de cafea

Patologie articulara acromio – claviculara
18:00 – 18:15 Artrita ACJ
18:15 – 18:30 Separarea AC si reconstructia ligamentelor coraco-claviculare

Tulburari neurovasculare
18:30 – 18:40 Aripa scapulara
18:40 – 18:50 Neuropatie nervoasa suprascapulara 
18:50 – 19:00 Sindromul spatiului patrulater

Sâmbata 25 aprilie 2020 
Manseta rotativa, afectari si tulburari capsulare 
09:00 – 09:10 Impact subacromial si subcoracoid 
09:10 – 09:20 Tendinita calcifica 
09:20 – 09:30 Manseta rotatorilor – când este necesara interventia chirurgicala 
09:30 – 09:40 Reparatie deschisa versus artroscopic 
09:40 – 09:50 Artropatie cu manseta rotatorilor 
09:50 – 10:00 Lacrimile rotative ale mansetei rotative ireparabile sau esuate – care sunt optiunile 
10:00 – 10:10 Capsulita adeziva – hidrodilatare versus eliberare capsulara artroscopica 
10:10 – 10:20 Impingement intern si etanseitatea capsulelor posterioare 
10:20 – 10: 30 Reconstructie capsulara superioara

10:30 – 11:15 Reparatia mansetei rotatorilor – chirurgie video / live 
Pauza de cafea

Instabilitatea umarului si tulburari ale bicepsului 
11:40 – 11:50 Dislocarea traumatica a umarului si leziunea Bankart 
11:50 – 12:00 Instabilitate posterioara a umarului 
12:00 – 12:10 Instabilitate multidirectionala a umarului 
12:10 – 12:20 Pierderea oaselor si blocarea oaselor în umerii instabili 
12:20 – 12:30 Stabilizarea esuata – care sunt optiunile? 
12:30 – 13:15 Stabilizarea artroscopica a umarului – chirurgie video / live

Pauza de prânz 1 ora

Artrita la umar si afectiuni degenerative 
14:30 – 14:45 Artrita articulara gleno-humerala 
14:45 – 15:00 Necroza avasculara a umarului 
15:00 – 17:00 Înlocuirea umerilor Chirurgie în direct / TSR video

Pauza de cafea

17:30 – 19:00 Discutii de caz – aduceti-va propriile cazuri 
Cina – numai cu invitatie

Duminica 26 aprilie 2020 
SESIUNE ELBOW
Tendinopatii cotului
09:00 – 09:15 Epicondilita laterala si mediala
09:15 – 09:30 Lacrima tendonica a bicepsului distal

Instabilitatea cotului
09:30 – 09:45 Instabilitate de rotatie post-laterala – Leziune LUCL
09:45 – 10:00 Instabilitatea Valgus (accidentare MCL)

Rigiditatea cotului si contractura
10:00 – 10:15 Cotul rigid – care sunt optiunile
10:15 – 10:30 Artroscopia cotului

Pauza de cafea

Artrita cotului si artroplastia
10:50 – 11:05 Înlocuirea totala a cotului
11:05 – 11:20 Înlocuirea radiala a capului
11:20 – 11:50 Chirurgie live / video – artroscopia cotului

12: 00 Discutii de caz – aduceti-va propriile cazuri
12:50 Puncte de învatare pentru ziua si distribuirea certificatelor